WYBÓR STRUN DO GITARY KLASYCZNEJ

Wielu początkujący gitarzystów myli gitarę klasyczną z akustyczną. Instrumenty te mogą wydawać się podobne do siebie, ale jest tak tylko na pierwszy rzut oka. Jest wiele czynników, którymi różni się gitara klasyczna od akustycznej, ale najbardziej oczywistym są struny, które stanowią fundament brzmienia gitary klasycznej.

To właśnie struny są głównym czynnikiem dla którego gitara klasyczna jest polecana dla początkujących gitarzystów. Struny te są wykonane z nylonu, a dodatkowo są nieco grubsze od tych metalowych, dzięki nie ranią nieprzyzwyczajonych palców.

Najważniejszym w strunach do gitary klasycznej jest jednak ich brzmienie, które jest bardzo specyficzne, czyste i ciepłe. Niektórzy określają je również mianem miękkiego.
Wybierając struny do gitary, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich grubość, podczas gdy struny nylonowe nie mają typowego oznaczenia grubości. W ich przypadku zwracamy uwagę na naprężenie, które oznacza twardość. Przykładem strun o średniej twardości jest zestaw D’Addario EJ27N Student Nylon Normal Tension.

Jeżeli zależy nam na tym by struny stawiały mniejszy opór podczas dociskania ich do podstrunnicy, wówczas powinniśmy wybrać zestaw z oznaczeniem light tension. Twardość ma również wpływ na brzmienie, bowiem miękkie struny nie będą miały tak dynamicznego brzmienia jak struny twarde.
Nylon jest bardzo charakterystycznym i delikatnym materiałem. Choć jest on podatny na naciąganie, to podczas zakładania strun i ich pierwszego strojenia, powinniśmy robić to powoli i uważne, tak by dać strun czas na rozciągnięcie się. W przeciwnym przypadku mogą pękać podczas pierwszego strojenia. Warto wybierać struny od różnych producentów, a tych na rynku muzycznym nie brakuje. Jeżeli szukamy strun lepszej jakości, wówczas warto zaznajomić się z ofertą producenta Savarez.


Opublikowano

w

przez