WYBÓR STRUN DO GITARY ELEKTRYCZNEJ

Po zakupie gitary wystarczy nastroić ją i od razu możemy zacząć grę lub naukę, w zależności od tego czy rozpoczynamy przygodę z instrumentem, czy też jesteśmy bardziej zaawansowanymi gitarzystami. Nie potrzebujemy wiele poza gitarą. Ewentualnie możemy zaopatrzyć się w kilka kostek gitarowych, lecz nie jest to niezbędne. Dobrym pomysłem jest jednak zaopatrzenie się w zestaw strun, bowiem choć są one już założone fabrycznie, to prędzej czy później któraś z nich nam pęknie, a wówczas warto mieć zapasowe struny pod ręką.

Wybór odpowiednich strun nie jest jednak tak oczywisty, ponieważ powinniśmy wiedzieć czym się kierować podczas ich kupna. Najważniejszym kryterium którym powinniśmy się kierować, jest grubość strun, od których zależy nie tylko brzmienie, ale także wygoda gry i możliwości dobierania strojów.
Jako standardowy rozmiar często uznaje się tak zwane dziesiątki. Przykładem takich strun jest zestaw GHS Boomers Electrics w rozmiarze 10-46. Taki struny są doskonałe na początek, ponieważ grając na takiej grubości będziemy mieli punkt odniesienia, który pomoże nam wybrać w przyszłości struny grubsze, cieńsze, lub nie wybierać innego rozmiaru.

Czy to oznacza, że początkujący gitarzysta musi wybrać dziesiątki? Nie, ponieważ w muzyce nie ma miejsca na ograniczenia, również na polu wyboru sprzętu. Grubsze struny również mają swoje zalety. Grając na jedenastkach lub dwunastkach ćwiczymy dodatkowo siłę chwytu. Należy również zaznaczyć, że grubsze struny są najlepszym wyborem dla tych gitarzystów, którzy grają na obniżonych strojach. Granie w taki sposób za pomocą zestawów o mniejszym rozmiarze może sprawić, że struny będą bardzo luźne, przez co szarpnięte zaczną obijać się o progi i brzęczeć, co skutecznie psuje jakość dźwięku. Bardzo dobrym wyborem jest używanie zestawów takich jak na przykład Ernie Ball Nickel Wound Medium Light Slinky w rozmiarze 12-54.

Wartym uwagi jest fakt, że po przejściu z cienkich strun na znacznie grubsze i odwrotnie, może być konieczne ustawienie menzury.

Na rynku muzycznym jest wielu producentów, a ich struny różnią się nie tylko rozmiarami, ale także powłokami, rdzeniem, stopem metalu i techniką wytwarzania. To wszystko przekłada się brzmienie, dlatego warto eksperymentować i wybierać produkty różnych uznanych marek, takich jak między innymi D’addario czy Elixir.


Opublikowano

w

przez