WYBÓR STRUN DO GITARY AKUSTYCZNEJ

Gitara akustyczna jest wspaniałym instrumentem o bardzo czystym i naturalnym brzmieniu, na które wpływ ma kilka czynników. Jeżeli mówimy o samej gitarze akustycznej i czynnikach brzmieniowych, to nie ma tu miejsca na efekty i wzmacniacze. Gitary akustyczne mogą wydawać się podobne na pierwszy rzut oka, ale znacznie różnią się one od siebie.

To jak zależy nasz instrument, zależy od gatunków drewna użytych do produkcji gitary, rozmiaru pudła, sposobu gry, oraz od tego jakich używamy strun. Ten ostatni czynnik jest bardzo ważny, ponieważ struny nie tylko pozwalają na to, by gitara wydała dźwięk, ale także pomagają kreować brzmienie. Warto więc wiedzieć czym się kierować podczas wyboru odpowiednich strun.

Tym na co powinniśmy zwrócić szczególna uwagę, jest rozmiar zestawu. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie grubszych strun, takich jak na przykład D’Addario EJ11 8020 Bronze w rozmiarze 12-53. Grubsze struny lepiej wprawiają drewno w drganie, dzięki czemu znacznie polepszają się warunki akustyczne instrumentu. Gitary z pudłem typu dreadnought i jumbo zyskują dodatkowej siły, a mniejsze modele, takie jak parlor czy concert brzmią zdecydowanie cieplej i pełniej.

Nie oznacza to jednak, że grubsze struny zawsze są lepsze od cieńszych, ponieważ każdy gitarzysta ma inny gust. Grubsze struny potrzebują także większej siły nacisku, co dla niektórych muzyków może okazać się problematyczne. Jeżeli zależy nam na wygodzie i nie chcemy zmagać się z dociskaniem strun do podstrunnicy, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać zestaw w mniejszym rozmiarze, takim jak standardowe dziesiątki.

Bardzo ważny jest również stop z którego struny zostały wykonane. Wymienione wcześniej struny D’Addario zostały wykonane ze stopu mosiądzu, dzięki czemu brzmienie zyskuje sporo ciepła, a same struny są bardzo podatne na artykulację.

Dobrym pomysłem jest eksperymentowanie z różnymi rozmiarami i producentami strun. Firm godnych polecenia jest wiele, a należą do nich również między innymi Ernie ball czy Martin.


Opublikowano

w

przez