WYBÓR PIERWSZEGO EFEKTU

Gitara elektryczna jest bez wątpienia najbardziej uniwersalną z gitar, a dodatkowo jest niezwykle popularna. Instrument ten nie kojarzy się dziś tylko i wyłącznie z ostrym, rockowym graniem. Co sprawia, że instrument ten pasuje do wszystkich gatunków muzycznych? Jest tak za sprawą wielu czynników wpływających na brzmienie, z efektami gitarowymi na czele, ale zanim zaczniemy kreować wcześniej nie słyszane brzmienia, powinniśmy zastanowić się nad tym jaki efekt powinniśmy wybrać jako pierwszy.
Najpopularniejszą grubą efektów są bez wątpienia przestery, w których znajdziemy efekty typu distortion, overdrive czy fuzz, ale przester znajdziemy w prawie każdym wzmacniaczu. Jeżeli szukamy czegoś nowego, wówczas warto zastanowić się nad pogłosem. Nie każdy piecyk ma go na swoim pokładzie, a pogłos, znany również jako reverb, potrafi znacząco wypełnić znane nam już brzmienie.

Pogłosy używane są w każdym gatunku muzycznym. Niektóre mają wiele funkcji, a inne ograniczają się tylko do jednej gałki. Nie oznacza to jednak, że te drugie są mniej uniwersalne. Przykładem doskonałego pogłosu jest TC Electronic Hall Of Fame Reverb Mini, który posiada większe możliwości niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Choć urządzenie posiada jedno pokrętło odpowiedzialne, to jego wielkość polega na programie Tone Print, dzięki któremu możemy tworzyć takie brzmienia na jakim nam zależy, lub używać brzmień stworzonych przez profesjonalnych gitarzystów, a to wszystko w wysokiej jakości jak przystało na firmę TC Electronic.

To jaki efekt wybierzemy jako pierwszy, zależy tylko od naszych upodobań brzmieniowych i potrzeb, jednak przed jego wyborem warto zaznajomić się z różnymi brzmieniami i producentami. Dobrym wyborem jest firma Mooer, która posiada bardzo szeroką ofertę, a same efekty pomimo wysokiej jakości brzmienia i wykonania trafią w budżet wielu początkujących gitarzystów.


Opublikowano

w

przez