KOSTKI GITAROWE

Gitara jest bardzo uniwersalnym instrumentem, który sprawdza się w każdym gatunku muzyczny. Gitarzyści często korzystają z różnych akcesoriów dedykowanych dla swojego instrumentu, w ten sposób poszerzając spektrum brzmieniowe lub komfort gry.

Akcesoriów do gitary jest bardzo wiele,  ale najczęściej wybieranymi są bez wątpienia kostki, nazywane również piórkami. Kostki do gitary mogą bardzo różnić się między sobą i nie chodzi tylko o różnice kosmetyczne. Tym na co powinniśmy zwracać uwagę na początku, jest grubość kostki. Im cieńsza, tym bardziej elastyczna, przez co stawia mniejszy opór podczas szarpania strun. To przekłada się zarówno na brzmienie, jak i komfort gry.

Należy pamiętać, że bardzo duży wpływ na brzmienie instrumentu ma artykulacja, a kostki gitarowe bezpośrednio na nią wpływają.

Poza grubością powinniśmy zwrócić uwagę również na kształt i materiał, z którego piórko zostało wykonane. Niektóre z nich są specjalnie profilowane, mają kształt przypominający trójkąt, są małe i duże. Możemy spotkać się również z kostkami wykonanymi z nietypowych materiałów, takich jak metal, guma, filc czy drewno.

Bardzo chętnie wybieranymi na początek są kostki Dunlop Gator Grip. Na początek najlepiej wybrać grubości takie jak 0,71mm, ponieważ daje nam to dobry punkt odniesienia, a z czasem będziemy wiedzieć czy wolimy kostki grusze czy cieńsze.

Ciekawostką są także kostki zakładane na kciuk, nazywane thumbpick. Choć używane są zazwyczaj przez gitarzystów z nurtu fingerstyle, to sprawdzają się one doskonale bez względu na to na jakiej gramy gitarze i jakie interesują nas gatunki. Thumbpick pewnie trzyma się kciuka, dzięki czemu mamy nad nim sporą kontrolę, a w razie czego możemy używać także reszty palców.

Kostki gitarowe są bardzo tanie i niezwykle różnorodne, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest wybranie ich większej ilości i eksperymentowanie. Jeżeli nie jesteśmy pewnie co do tego jakie modele nas interesują, wówczas warto sprawdzić ofertę producentów takich jak na przykład Dunlop.


Opublikowano

w

przez