CZY WARTO WYBIERAĆ STRUNY POWLEKANE?

Struny gitarowe są jedyną częścią instrumentu, której dotykamy i która ma jednocześnie bezpośredni wpływ na powstawanie dźwięku gitary. Wybierając je, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, którymi różnią się między sobą poszczególne zestawy.

Wiadomo, że zawsze zwracamy uwagę na grubość strun, ich cenę, oraz producenta, ale jak często zastanawiamy się nad tym jaki wpływ na struny mają ich powłoki?

Na rynku muzycznym możemy spotkać się z trzema rodzajami strun,  konkretnie ze strunami z powłoką polyweb, nanoweb, oraz bez żadnej powłoki. Każdy zestaw ma swoje zalety i wady, dlatego dobrze jest wiedzieć jaki wpływ mają powłoki na brzmienie.

Powłoka polyweb jest gruba i doskonale chroni struny przed utratą świeżości. Grubsza powłoka wydłuża ich żywotność i powoduje, że pod palcami jest wyczuwalna charakterystyczna warstwa. Taka powłoka wpływa jednak tłumiąco na brzmienie, przez co nie jest ono tak naturalne jak w przypadku strun niepowlekanych. Przykładem takiego zestawu jest Elixir PolyWeb 10-46.

Powłoka nanoweb jest cieńsza, przez co nie zapewnia już tak dobrej ochrony, jednak brzmienie strun jest bardziej naturalne. Zestaw z taką powłoką jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy strunami z powłoką polyweb a niepowlekanymi.

Dobrym pomysłem jest wybranie dwóch zestawów o tej samej grubości, ale z różnymi powłokami. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić, która z nich jest dla nas odpowiednia. Najbardziej znanym producentem mającym w swojej ofercie struny powlekane, jest firma Elixir.


Opublikowano

w

przez